Menüü

Miks valida soojustagastusega ventilatsiooniseade?

16 mai, 2022

image

Kõik kodud vajavad ventilatsiooni, olgu siis loomulikku või mehaanilist. Hooneid ei ehitata enam nii nagu varem, kus värske õhk sisenes läbi aknaavauste ja pragude ning majadest lekkis soojust. Nüüd ehitatakse energiatõhusaid, õhukindlaid ja hästi soojustatud maju, mis muudab tervisliku siseõhu tagamise ventilatsiooniga hädavajalikuks. Kõige kaasaegsem ja energiasäästlikum lahendus on soojustagastusega ventilatsiooniseade.

Kuidas soojustagastusega ventilatsiooniseade töötab?
Soojustagastusega ventilatsiooniseade (HRV) tagab puhta siseõhu ja energiasäästu. Seade kasutab sissetuleva värske õhu eelsoojendamiseks väljatõmbeõhu soojust ja säästab seeläbi raha küttearvetelt. Soojustagastuse efektiivsus oleneb soojusvahetist ja kõige kvaliteetsemate seadmete kasutegur on üle 90%. Soojustagastusega ventilatsiooni puhul saab valida kas rootorsoojusvaheti või plaatsoojusvaheti.

Rootorsoojusvahetiga ventilatsiooniseadmed võimaldavad mõnevõrra madalamat energiatagastust kuid vajavad vähem külmakaitse energiat. Madalamast energiatagastusest tulenevalt on vajalik sissepuhkeõhku lisaks kütta. 

Akso-Haus moodulmajadesse on võimalik lisada Eestis arendatud ja toodetud Airobot soojustagastusega ja niiskustagastusega ventilatsiooniseadmed.

Airobot seadmed on standardis varustatud vastuvoolu plaatsoojusvahetiga. Selle eelisteks on:

 • kõrge soojustagastuse efektiivsus (ca 90%), mistõttu puudub eraldi järelkütte vajadus.
 • töökindlus. Plaatsoojusvahetil puuduvad liikuvad osad, see ei tarbi elektrit ning ei kulu. Hoolduse osas tuleb neid iga paari aasta tagant korra ainult puhta veega loputada.
 • viiruse- ja bakterivaba. Plaatsoojusvahetites ei toimu väljatõmmatava ja sissepuhutava õhu segunemist, mistõttu on takistatud viiruste ja bakterite edasikandumine tubade vahel ja lisaks ei tule tekkivad ebameeldivad lõhnad siseruumi tagasi.

Niiskustagastusega ventilatsiooniseade puitmajadesse

Eesti kliimas võib õhk kütteperioodil muutuda liiga kuivaks. Kui optimaalne soovituslik suhtelise õhuniiskuse tase siseruumides on 30-50%, siis külmal talvel võib õhk muutuda liiga kuivaks. Liiga kuiv siseõhk muudab inimesed viirustele vastuvõtlikumaks ja tekitab limaskestade ärritust. Seetõttu on tervise seisukohalt mõttekas valida soojustagastuse ja niiskustagastusega ventilatsiooniseade (ERV). Eriti vajalik on see puitmajades, sest puidu liigsel kuivamisel tekivad puitu praod. Pragudesse korjub tolm ja mustus, mida on sealt raske kätte saada. Samuti ei ole pragudega puit enam nii esteetiline.

Airoboti ventilatsiooniseadmete niiskustagastuse funktsiooniga Entalpia soojusvahetid võimaldavad püüda väljuvast õhust kinni ka niiskuse ja selle puhtasse sisenevasse õhku tagasi saata – niiskustagastuse efektiivsus on kuni 60%. Niiskustagastusega soojusvaheti on sarnane tavalise soojusvahetiga, kuid plaatides on kasutatud spetsiaalset innovaatilist polümeerse membraani tehnoloogiat. See võimaldab õhuniiskusel kanduda väljatõmmatavast õhust uuesti sissepuhkeõhku. Materjal on antibakteriaalne, mis ei lase mikroobidel plaadile tekkida.

Miks valida Airobot ventilatsiooniseade?

 • Airobot hoolitseb Sinu eest, et Sa ennast kodus hästi tunneksid

Airobot on isemõtlev seade, mis hoolitseb Sinu kodu sisekliima eest. Airobot on standardis varustatud anduritega, mis mõõdavad õhu CO2, VOC (lenduvad orgaanilised ühendid), temperatuuri ja niiskuse taset ning reguleerivad neid iseseisvalt

 • Teeb Su õhu nähtavaks

Airoboti kasutajad näevad otse ekraanilt reaalajas oma siseruumide õhukvaliteeti. Sa võid alati veenduda, milliste omadustega Sinu kodu õhk on.

 • Säästad kuni 30% energiakuludelt
  Airobot suudab mitmete andurite koosmõjul tuvastada, kui kedagi ei viibi ruumides ning lülitub ennast kõige minimaalsemale kiirusele. Näiteks kui keskmiselt ei viibita ruumides kaheksa tundi ööpäevas, siis võrreldes tavalise ventilatsiooniseadmega säästab Airobot kuni 30% elektrienergialt ning lisaks tekib ka sääst küttekuludelt. Seeläbi aitad hoida ka keskkonda.
 • Puhtalt ja targalt Eestis toodetud
  Airobot on ainus Eestis arendatud ventilatsiooniseade, mis on välja töötatud koostöös Tartu Ülikooli ja TalTechi teadlastega ning valmistatud Eestis.
 • Töötab vaikselt
  Airobot töötab nii vaikselt, et teda ei pane tähelegi. Airoboti seadmete helitugevus jääb vahemikku 37-50 dB. 
 • Airobotile meeldib areneda
  Airobot teeb regulaarselt seadmetele tarkvarauuendusi, mis lisab uusi funktsionaalsusi. Pidev arendustöö tagab, et ventilatsiooniseade on ka aastate pärast kõrgtehnoloogiline. Kõik uuendused toimuvad automaatselt.  

Loe lähemalt Airobot V3 ERV seadme tehniliste andmete kohta SIIN

Kõik artiklid

Küttearvete võrdlus