Menüü

Moodulmaja: kodu, mis tuuakse ratastel koos vundamendiga kohale

22 oktoober, 2021

image

Intervjuu kodugeeniusega

Majade ehitamiseks on tänasel päeval mitu võimalust. Kõige levinum on täielikult krundil ehitatud maja. Teise võimalusena on olemas ka elementmajad, kus maja erinevad elemendid, näiteks seinad, valmistatakse osaliselt tehases ning kokkupanek toimub platsil. Kogu siseviimistlus ja eriosade paigaldus tuleb sellisel juhul teostada krundil.

Lisaks kahele eelnevale on turul ka moodulmajade kontseptsioon, mille puhul on kogu maja alates vundamendist juba tehases kokku pandud ning jääb ainult kohale toomise vaev. Millised on moodulmaja eelised teist tüüpi majade ees, räägib lähemalt Akso-Haus eramajade müügijuht Christel Haller.

Moodulmaja valmib tehases 2–3 kuuga

Kui küsida, miks üldse tasub moodulmaja soetamisele mõelda, siis toob Haller välja kolm põhilist faktorit: kvaliteet, kiirus ja hind.

“Tehases, kus on niiskuskindel keskkond, ei mõjuta maja ehitust ilmastikuolud,” märgib Haller, kelle sõnul suudetakse moodulmaja valmis ehitada 2–3 kuuga. Keerukamate majadisainide mudelite ehitamisele võib kuluda neli kuud.

“97% moodulmajast valmib tehases. Kohapeal jääb ainult väljaulatuvate osade, näiteks vihmaveerennide ja varikatuste paigaldamine ning kommunikatsioonide ühendamine,” kommenteerib Haller. 

Kohaletoimetamisest lõpliku valmimiseni kulub ühest moodulist maja juures neli tööpäeva; kui maja koosneb kahest moodulist, siis kulub kuni kaheksa tööpäeva, kuna tuleb arvestada ka moodulite ühendamisega. Vastukaaluks võtab näiteks elementmaja kokkupanemine krundi peal aega 2–3 kuud. 

Täielikult krundil ehitatud maja ehitus võib kesta terve aasta, kui ei ilmne mingisuguseid takistusi. Näiteks on sel aastal ehitusmaterjalide hinnad ulmeliselt tõusnud, mistõttu võib kruntidel näha poolikuid maju, kuna ehitaja rahakotis ei leidunud plaanitust mitu korda rohkem raha.

Akso-Hausi betoonvundamendil moodulmajad on aga nii pankade kui ka majaostjate eelistus, kuna tellimuslepingut sõlmides fikseeritakse maja hind ning tähtajad. Majaostja teeb sissemakse (15%) ning pank väljastab ülejäänud raha siis, kui maja on paigaldatud.

Unikaalne vundamenditehnoloogia

Akso-Hausi tehasemaja moodulmajad teeb unikaalseks vundamenditehnoloogia, mis laseb moodulmaju transportida koos betoonist plaatvundamendiga, mille sisse on ehitatud kõik vajaminevad majasisesed kommunikatsioonide ühenduspunktid.

“Selline tehnoloogia võimaldab soovi korral viia moodulmaja hiljem ühest kohast teise,” selgitab Christel Haller.

“Näiteks on meil üks klient, kes tellis endale maja 15 aastat tagasi. Eelmisel aastal otsustas ta ehitada samale krundile uue, suurema maja. Selle asemel, et kulutada suuri summasid lammutamisele, otsustas ta vana Akso-Hausi moodulmaja toimetada suvila krundile,” lisab ta.

Unikaalse vundamenditehnoloogia kõrval eristab Akso-Hausi ka disaintoodete lai valik. “Teeme koostööd Kadarik & Tüür arhitektuuribüroo arhitektidega, kelle sulest on meie majamudelite valikusse jõudnud väga stiilsed ja hubased suvilad,” kommenteerib Haller. Ta lisab, et peagi on oodata ka arhitektide disainitud elumajade lahendusi.

Moodulmaja sobib väga hästi elumajaks

Kui esialgu võiks arvata, et moodulmaja sobib ainult suvilaks, siis selle müüdi lükkab Akso-Hausi müügijuht kohe ümber. “Moodulmaja sobib mõlemaks, sest ehitamisel järgime samu ehitusnõudeid, mida tavalises ehitusprotsessis,” märgib ta. Ehituslikult ei ole vahet, millisesse keskkonda on hoone planeeritud. Kõikjal tuleb lähtuda kehtivast detailplaneeringust või projekteerimistingimustest.

Transport ongi üks peamisi piiranguid, mis piirab moodulmajade massilist kasutuselevõttu. Üldjuhul on tegemist suuregabariidilise veosega, mis vajab head ligipääsu krundile.

Moodulmaju transporditakse üldiselt öötundidel, mil saab vajadusel eemaldada liiklusmärgid ja tõsta elektriliine.

Rätsepalahendus on kallim kui tüüpprojekti muutmine

Rätsepalahenduse puhul kujundatakse kliendile uus moodulmaja mudel vastavalt tema soovidele, vajadustele ja krundi eripärale. Kui kliendil on olemas enda projekt, siis tavaliselt ei ole see loodud moodulmaja tehnoloogiat arvestades ning see tuleb ümber teha. Kõige paremat hinda pakutakse tüüpprojektidele, mille puhul on juba projekti joonised olemas ja tehase ehitusprotsess optimeeritud.

“Tüüpprojektide puhul oleme tegelikult üsna paindlikud, näiteks on lisatasu eest võimalik muuta katusetüüpe, välisviimistlust, akende suurust, liigutada või ära jätta seinu jne,” selgitab Haller.

Kui on soov siiski kasutada täielikku rätsepalahendust, tuleb arvestada, et see on tunduvalt kallim kui tüüpprojekti muutmine. 

Moodulmajade müük on tõusuteel

Christel Halleri sõnul on moodulmajade müük kindlasti tõusuteel, kuna järjest rohkem pöörduvad Akso-Hausi poole kliendid, kes soovivad kindlalt valmismaja. Maja tellijad on tänasel päeval teadlikumad krundil ehitusega kaasnevatest riskidest ja varjatud kuludest.

“Sel aastal on olnud eriti populaarsed suvilad, mis on arvatavasti koroonakriisist tingitud siseturismi populaarsuse kasvust,” räägib ta. “Lisaks meie disainsuvilatele kogub populaarsust ka meie kõige uuem ja väikseim suvilamudel Koolibri, mis sobib ideaalselt ka rendimaja investeeringuks või kodukontoriks.”

Akso-Haus Kaubamaja kontseptsioon

Maja Kaubamaja lehel pakutakse huvilistele tüüpprojekte, mille valmismaja kogumaksumust on lihtne arvutada, kasutades hinnakalkulaatorit. Huvilised saavad tutvuda erinevate majamudelitega virtuaaltuuridel. Kontoris saab tutvuda välis- ja siseviimistlusmaterjalidega. Samuti on aeg-ajalt võimalik külastada näidismaju Vasalemmas tehase platsil.

 “Näidismaju müüme eelkõige ette ja sellisel juhul saab klient ise kujundada oma kodu. Kui klient on nõus, et võime tema maja näidata 90 päeva huvilistele, saab ta selle eest boonuse. Boonus on olenevalt maja suurusest soodustus köögimööblile,” selgitab Haller.

Tema sõnul annab näidismaja külastamine maja ostuhuvilistele hea ülevaate ehituskvaliteedist, ruumitajust ja moodulmaja kontseptsioonist. “Me hoiame näidismaja nagu oma kodu,” rõhutab müügijuht. Tulevikus on oodata majatehases erinevate majamudelite külastuspäevi. Kui soovite teada, millal need toimuvad, tuleks liituda Akso-Haus uudiskirjaga. Uudiskirja liitujad saavad esimesena ürituste kutseid, uute mudelite ja kampaaniate infot jne.

“Lisaks on tootevalikusse peagi lisandumas uusi tüüplahendusi näiteks saunamaja, suvila ja KTA arhitektide poolt disainitud eramajad,” lisab Haller.

Järgmisena lisandub Akso-Haus Maja Kaubamaja valikusse disainelamu “No Ma”:

Kõik artiklid