Menüü

8 põhjust, miks osta Akso-Haus moodulmaja

18 september, 2019

image

Ajalehes Harju Elu selgitab meie müügidirektor Taavi Velleste, kui lihtne on tegelikult Akso-Hausist maja osta. Samuti selgitab ta, millised võimalused on tellijal kujundada oma maja täpselt oma soovide järgi ning, kuidas on tagatud kõrge kvaliteet.

Aina enam tekib hooneid – nii ühiskondlikuks kasutamiseks mõeldud kui ka eramuid, mis pole valminud mitte ehitusplatsil, vaid tehases, et siis järelhaagisel tellija poolt soovitud asukohta veetuna juba jäädavalt oma koht sisse võtta. Akso-Haus on selles osas eriline…

“Nii ei kerki ainult majad, vaid terved asumid, uusarendused. Ja koolid sinna keskele, lasteaiad, hooldekodud… Inimesed saavad valmis maja, piltlikult öeldes – võtmed ees,” kõneleb Akso-Hausi müügiosakonna juhataja Taavi Velleste. Kohapeal pole muud, kui majja sisse ehitatud kommunikatsioonid – vesi, kanalisatsioon ja elekter – ühendada varem krundile valmis ehitatud kommunikatsiooniotsikutega. Tänapäevaseid kiirühenduse võimalusi arvestades ei võta see kaua aega. Nii et värske majaomanik saab juba samal õhtul kohalesaabunud majas duši alla minna või saunas leili visata.

“Meie majade püstitamisel ei peeta sarika-, vaid soolaleivapidu,” kinnitab Taavi Velleste. Ja põhjendatult. Aastas valmib Akso-Hausi viies tehases kuni 40 000 ruutmeetrit suletud ehitusalust pinda. Et seda hoomamatut numbrit natukenegi hoomata, piisab ehk selgituseks, et kui keskmise kaasaegse kolmetoalise korteri suurus on ligi 70 ruutmeetrit, siis valmistatab Eesti edukaim moodulmajade tootja aastas 570 lõplikult viimistletud kolmetoalist korterit. Ja need pole kõik mitte ühte nägu karbid, vaid on just omaniku ehk siis tellija nägu.

Edukas ettevõte sündis tänu leidlikule Soome insenerile, kes leiutas meetodi, kuidas on võimalik tehases ehitada betoonvundamendiga maja, mis kannatab ka mitmeid tõstmisi ja transporti. Just see võimaldab Akso-Haus maju korduvalt paigaldada erinevatesse asukohtadesse.

Tegemist on unikaalse tehnoloogiaga, mis on viinud majade ja teiste rajatiste ehitamise täiesti uuele tasemele. See oligi põhjuseks, miks koos Soome inseneriga asutati 2004 aastal moodulmajade ehitusfirma Akso-Haus OÜ ja veel samal aastal valmis ka esimene tehas majade seeriatootmiseks Vasalemmas. Tarvis oli uut patenteeritud tehnoloogiat kontrollida tootmises. Kõik õnnestus. Tänaseks on Akso-Haus OÜ kasutuses viis tehast üle Harjumaa tootmispinnaga kokku ligi 18 000 ruutmeetrit.

Akso-Hausi peamiseks turuks on kujunenud Soome ja Rootsi, kuid tehase toodangut on tarnitud ka Islandile ja Saksamaale. Loomulikult leidub seda Eestiski. Nüüd on ettevõttel plaanis oma rahvusvahelist oskusteavet kasutades laiendada oluliselt Eestisse tarnitavate majade sortimenti ja hulka.

“Tahame omavalitsustele pakkuda avalikke hooneid – olgu siis lasteaedu, koole, hooldekodusid, raamatukogusid – kas võimalusega need meilt kohe välja osta, või siis pikaajalisele rendile võtta,” pakub Taavi Velleste võimalust meie valdadele-linnadele.

Mis on aga need põhjused, mis tellija peaks eelistama just Akso-Hausi moodulmaja?

1. Hoone valmimise kiirus.

Alates lepingu allkirjastamisest tootjaga kuni soolalaeivapeoni kulub kolm kuud. Seda võimaldab uusim Asko-Haus OÜ tehnoloogia, mille järgi ka vundament koos kõigi vundamendis paiknevate kommunikatsioonidega valmistatakse tehases monoliitsest betoonist plaatvundamendina, mis on tugevdatud metallarmatuuriga. “Piltlikult öeldes võib meie vundamendi ühest servast kinni võtta ja plaadina üles tõsta, ilma et maja alus murduks,“ toob Taavi Velleste kujundliku näite vundamendi tugevusest. Vundament – see on aga maja alus, kui see püsib kindlalt, on terve maja kindel. Valatud vundament soojustatakse ja vundamendile ehitatakse maja – nii nagu ikka. Tellija otsustada on materjalid, millest maja olema peab, kas kerkib hoone puitkarkassile ja seinad kaetakse plaatmaterjaliga või saab hoone hoopis CLT (Cross-laminated timber) ehk liimpuit paneelidest. “Meil on väga erinevaid võimalusi, näiteks võime tellija soovil katta hoone välisseina siseküljed ka vineeriga – see annab majale jäikust ja soojust, võimaldades samas ka toaseintele riputada maale, fotosid või muud isikupärast,” räägib Velleste. Kõik sõltub omaniku maitsest ja rahakotist.

2. Erinevad arhitektuursed võimalused sobiva hoone valikul

Tehase arhitektide poolt on välja töötatud mitmed hoonetüübid, mille hulgast siis tellijal on võimalik leida omale sobiva välimuse, suuruse ja ruumide paigutusega hoone või siis lasta erinevatest moodulitest hoopiski sobiv eluase või avalik hoone kokku kombineerida. Näiteks noortele peredele on mõeldud 70-ruutmeetrise elamispinnaga Teele, suurematele peredele 120-ruutmeetrine hoone. Kui aga tellija, näiteks omavalitsus, soovib kooli või lasteaeda, on seegi võimalus olemas: tellida saab vastavalt rühmade arvule mooduleid, lisaks ühiskasutatavatele ruumidele omad moodulid. “Meil on seegi võimalus, et loome hoonesse lifti võimaluse, näiteks hooldekodu teisele korrusele mineva invalifti šahtid. Mitmes riigis on väga populaarsed ka Akso-Hausis valminud 70-ruutmeetrise elamispinnaga suvilad. Kuigi sobilikud aastaringseks elamiseks, elumajana neid siiski arvele võtta ei saa – tänapäeva nõuded elumajandele, eriti soojuspidavuse osas, on üsnagi jäigad.

3. Kvaliteet on tagatud

Individuaalehitaja üks suurimaid probleeme on reeglina ehituse ja ehitusmaterjalide kvaliteet – kui valida odavaima hinnaga materjal või detailid, näiteks uksed-aknadki, kas siis kvaliteet on tagatud, kas maja kestab kaua, kas maja hoiab soojust ja peab tuult. “Meie teeme omaniku eest nii-öelda esimese reha ära, valime ainult tarnijate hulgast, kelle toodete kindel kvaliteet on garanteeritud. Valime tarnijaid mitmest hinnaklassist, et maja tellijal oleks juba valides võimalik ka hinnaskaalat jälgida. Aga iga ehituseks kasutatud materjal või detail peab vastama nõuetele,” rõhutab Taavi Velleste just kvaliteedi tähtsust. Sest Akso-Haus ei saa pisemateski detailides järele anda – ettevõttele on antud ISO 9001 sertifikaat, mis kinnitab, et see ettevõte jälgib pidevalt nii iseenda kui alltöövõtjate kvaliteeti. Nii kasutatakse seinte karkassideks ainult C24 tugevussorteeritud sertifitseeritud puitu, katusekonstrutsioonideks liimpuitferme, katusekattematerjaliks Ruukki teraskatust. “Kui mõnel meie kauaaegsel tarnijal peaks kvaliteet langema, siis anname talle kohe tagasisidet,” kõneleb Velleste. Kui tarnija ei suuda oma toodangu kvaliteeti nõutavale tasemele viia, temalt enam materjale ei tellita. Seetõttu tuleb ka osa materjale tellida Soomest.

4. Viimistlus: jaapani efekt ja skandinaavia rahu

Võiks ju mõelda: majad tulevad tehasest, kõik ühte nägu nagu Lasnamäe paneelmajad.

“Iga tellija saab valida, kas hoone välisviimistluseks kasutatakse krohvi, plekki, laudist või hoopis kombineerida puitviimistlus krohviga,” pareerib tehase esindaja mõtteviisi kunagistest konveierilt tulevatest hallidest tüüpmajadest. Puitu, nagu ka krohvi, on võimalik viimistleda erinevates värvitoonides. Näiteks tüüpmaja, mida turustatakse Elo brändi all, on kaetud hoopis Jaapani iidsel põletamistehnoloogial töödeldud laudisega. See, arhitektuuribüroo Kadarik Tüür projekteeritud maja nimega Rahu võitis Eesti Puitmaja Liidu parima väikehoone konkursi 2019.

Rahu eest
Maris Tomba

“Erinevate ruumide lagede kalded maja keskosas jooksevad kokku, moodustades hoone keskossa püramiidi ja et kõik on veel viimistletud skandinaavialikult heledates puhastes toonides, tunneb iga majja siseneja teda haaravat rahu,” põhjendab Taavi Velleste, miks maja kannab nime “Rahu”. Ka täheldati juba iidses Jaapanis, et tulega töödeldud puit on kauakestev, ei nõua hooldust ning näeb välja efektne.

5. Soojapidavus sobib ka Islandile

Kütmisele mõeldes kratsib majaehitaja alati kukalt – mis süsteemi kasutada, et maja oleks soe, kütmine aga ei nõuaks liigset aja- ega energiakulu

“Standardpaketis pakume tehasest õhk-vesi soojuspumpasid, need on tänapäeval väga efektiivsed. Küttetorud lähevad loomulikult põranda sisse, nii et valdavalt on majades põrandaküte. Lisaks on hoonetes soojustagastusega sundventilatsioon, mis teeb kütmise eriti ökonoomseks,” kõneleb Taavi Velleste. Maaküttesüsteeme, mida paljud tellijad küsivad, Akso-Haus standartvarustuses ei paku, kuna need on liiga krundispetsiifilised, pole võimalik igale poole rajada. Neid saab tellida erandkorras. Nii nagu saab lisaks tellida majja ka hubasust andva kamina. Igal juhul on Akso-Hausi majad nii soojapidavad, et vastavad isegi Islandil kehtivatele nõuetele. Tõsi – mõningase ümberprojekteerimisega just tuulekoormuse tõttu.

6. Hind – suurtootmisele kohane ja ostjale taskukohane

Maja hind sõltub teadagi tuhandest ja veel enamast elemendist. Näiteks viimistlusmaterjalidest, kas tellija soovib maja koos (köögi)mööbliga, kas hoones on saun, kamin jne…

“Esmalt sõltub hind muidugi maja suurusest, tubade arvust,” kinnitab Asko-Hausi müügijuht Taavi Velleste. Selle pärast pakub ettevõte noortele peredele pisemaid maju näiteks mudel Maarja – üks magamistuba ühel, kaks teisel pool otsas, köök elutoaga keskel. Selle maja hind algab 99 900 eurost. Suuremad, kahest moodulist koosnevad maja hinnad algavad 120 000 eurost.

“Viimistletud maja hind on keskmiselt 1350 eurot ruutmeetri kohta,” teab Taavi Velleste. Mõned tulevased majaomanikud on soovinud tellida ka viimistlemata maja, lootes nii odavamalt saada, aga ehitaja seda ei soovita. “Ei ela keegi viimistlemata majas. Tehases on igal juhul kõiki töid mõistlikum teha kui põlve otsas nokitseda. Ka viimistlus tuleb lõppkokkuvõttes odavam,” on Taavi Velleste kindel. Samuti soovitab ta ostjal enne tehasesse tulekut panga poole pöörduda. Reeglina saab Asko-Haus moodulmaja ostja lihtsamalt krediiti kui iseehitaja, kuna Akso-Haus kvaliteetmajad on pangale usaldusväärseks garantiiks.

7. Ükski hoone pole igavene

Tavaliselt ehitab omanik maja ikka mõttega – siia ma ta ehitan ja siia ta ka jääb. Tänapäeva elu on aga mobiilne. Selle pärast peavad olema hoonedki mobiilsed, teisaldatavad. Asko-Hausi majad seda just ongi: pole külale vaja enam lasteaeda, viiakse moodul minema, ei jäeta külaserva ahervaremeks. Võb tahab kunagi ühte kohta eramu püstitanud klient asuda elama hoopis teise kohta, Soome või hoopis Islandile, seegi pole võimatu. Maja võib kaasa võtta.

8. Kasutusloa saamine on lihtne

Kes on endale maja juba valmis ehitanud, teab milline tants ja trall algab hoonele kasutusloa saamisega, kui palju dokumente tuleb täita ja milliste instantsidega suhelda, enne kui omavalitsus kasutusloa vormistab. Moodulmajadega on kõik vastupidi. Hoonel on juba kõik joonised ja dokumendid olemas, mõõdistused tehtud. Pea sarikapidu ära ja asu elama.

Kõik artiklid