Menüü

Kuidas vähendada elektri tarbimist? Soovitusi nii uue kodu ehitajale kui ka kõigile koduomanikele

29 november, 2021

image

Elektri ennekuulmatu hinnatõusu valguses on oluline keskenduda võimalustele ja käitumismustritele, mis aitavad olulisel määral vähendada kalli hinnaga elektri tarbimist. Uue maja valijatel on võimalusi rohkem õigete otsustega vähendada märkimisväärselt elektritarbimist, valides energiasäästlikke, põhjalikult projekteeritud kütte- ja ventilatsioonisüsteeme ning soojuspidavate tarinditega kvaliteetselt ja funktsionaalselt planeeritud maja. Kui koduvahetus ei ole päevakorras, siis on võimalik ka väikeste muudatuste ja harjumustega vähendada elektri tarbimist.

Kõik tänapäeval ehitatud ühepereelamud peavad vastama madalatele energiatõhususe miinimumnõuetele. Kuni 120 m² maja ei tohi kulutada energiat rohkem kui 165 kWh/m² aastas ja suuremate majade (kuni 220m²) energiatarbimine peab jääma suisa 140 kWh/m² piiresse. Sellest saame tuletada, et näiteks 88 m² ehitusaluse pinnaga maja ei tohi kulutada küttele, jahutusele ja valgustusele rohkem kui 14,52 MWh aastas. Tänapäeva elektrihindadega (okt.2021 NORDPOOL) tähendab see rahaliselt 1532 € aastas, millele lisanduvad võrguteenuse tasud, ampritasud, taastuvenergia tasu, elektriaktsiis ja maksud.  See teeb kokku ca 2620 €/aastas mis on umbes-täpselt poole kallim (1300 €) võrreldes aasta taguste hindadega. Ekspertide sõnul võib elektri hind veel täiendavalt tõusta (ERR)

Millele peaks uue maja ostja tähelepanu pöörama, et hoida oma elektrikulud võimalikult madalad?

Maja suurus

Mida suurema köetava pinnaga maja, seda kallimad ülalpidamiskulud. Järjest enam on uue kodu otsijad jõudnud järeldusele, et ruumi on elamiseks vaja oluliselt vähem kui 200m² või isegi 150m². Hästi planeeritud ühepereelamud võib tänapäeval leida ka vahemikus 60-100m². Lisaks küttekuludelt säästab tohutult ka ehituskuludelt, mis on viimastel kuudel läinud hüppeliselt kallimaks.

Maja asetus ja projekteerimine

Maja planeerides on oluline jälgida ilmakaari ja krundi haljastust. Planeerides suuremad aknad lõunasse, on võimalik päikese toel maja täiendavalt passiivselt kütta isegi talvistes tingimustes. Valides õiged aknakatted, saab suvel vältida liigse kuumuse pääsemist eluruumidesse. Hea planeeringuga majas on jälgitud, et ruumid on optimaalse suurusega, puuduvad „surnud alad“ ja kogu hoone arhitektuur toetab energiatõhusat kasutust.

Kütteseadme valimine

Kui 10 aastat tagasi maja ehitades oli erinevaid küttesüsteemide valikuvõimalusi palju (elektri-, gaas-, õli-, pelleti-, õhk-vesi-, maaküte, kamin jne), siis paraku tänapäeva karmide energiatõhususnõuetele vastavate hoonete puhul tuleb langetada otsus õhk-vee ja maakütte vahel. (on küll võimalik kombineerida erinevaid küttesüsteeme, et saavutada piisav piiri pealne kasutegur nt. soojussalvestav kamin + õhk-õhk soojuspump). Õhk-vesi soojuspump on soodsam ja lihtsamini paigaldatav ning kasutegurite poolest pea samale tasemele jõudnud maaküttega. Maakütte seade on küll veidi parema kasuteguriga, kuid kallim ja nõuab paigalduse puhul suuremat investeeringut ning soodsat pinnast maakollektori rajamiseks.

Küttesüsteemi valides on soovitatav jälgida lisaks kasutegurile ka garantiitingimusi. Paljud tarnijad piirduvad kohustusliku 2-aastase garantiiga, kuid on ka ettevõtteid, kes pakuvad regulaarse hoolduse tingimusel suisa 5-aastast garantiid. Arvestades seadme maksumust, on oluline tagada selle pikaajaline kestvus.

Tänapäeva küttesüsteemide puhul tuleb kasuks, kui on paigaldatud ka Wi-Fi moodul (osadel seadmetele on see juba baasvarustuses). See võimaldab distantsilt jälgida ja reguleerida seadme tööd ning hooldusfirmal on pidev ülevaade seadme toimimise kohta.

Ainuüksi õigest kütteseadmest ei piisa, et tagada tõhus energiakasutus. Lisaks tuleb tähelepanu pöörata tarbevee mahuti suurusele, akumulatsioonipaagi vajadusele ja jälgida, et kogu süsteem toimiks korrektselt ühe tervikuna.

Osadel seadmetel on võimalik taimeri abil seadistada tarbevee kütmise aegasid, et see toimub võimalikult soodsa elektrihinnaga perioodidel.

Ventilatsioon


Kaasaegsete elumajade puhul ei pääse üle ega ümber soojustagastusega sundventilatsiooni süsteemist. See koosneb ventilatsiooniagregaadist ja torustikust. Majad on ehitatud väga soojapidavaks, mis tähendab, et ka õhku seinte ja katuse kaudu enam sisse-välja ei liigu. Ventilatsioonisüsteem on just kui maja kopsud, mis hoolitsevad, et igasse eluruumi pääseb õiges koguses värsket filtreeritud õhku ja vana süsihappegaasiga küllastunud õhk ning liigne niiskus juhitakse majast välja. Lisaks õhuvahetusele toimub seadmes ka soojusvaheti abil temperatuuride ühtlustamine. Talvel soojendab seada sisse tulevat värsket õhku kasutades selleks soojust, mis eraldatakse välja minevast õhust. Suvel toimib soojusvaheti vastupidiselt.

Osad seadmed on võimelised lisaks soojusele tagastama ka niiskust, mis on eriti oluline, et tagada piisav õhuniiskuse tase ka kuival talveajal, mis aitab ära hoida viirushaigustesse nakatumist.

Energiasäästlikku valikut langetades tuleb jälgida seadmete soojustagastusvõimet ja lisafunktsioone. Tavaliselt varieeruvad need vahemikus 80-95%. Lisafunktsioonidest kõige olulisem on ruumi CO2 taseme mõõdistamine ja seadme töö reguleerimine vastavalt saadud infole. Seade tunneb ära kui on rohkem inimesi majas ja suurendab õhuvahetust, et tagada piisav värske õhk. Sama süsteem võimaldab seadmel aru saada kui maja on inimestest tühi. Elektri kokkuhoiu aspektist on see kõige olulisem tegur, sest seade lülitub energiasäästu režiimile, kui inimesi majas ei ole.

Valgustus

Naturaalne valgus on tasuta. Maja planeerides tuleb jälgida et maksimaalselt saab ära kasutatud naturaalset valgust päevasel ajal kasutatavates ruumides (köök/elutuba, võibolla ka lastetuba). Valgusteid tuleb planeerida strateegiliselt. Kuna töövalgustus on kuluefektiivsem kui ruumivalgustus, valige eelnevalt tööalade jaoks valgustus. Seejärel valige ruumivalgustus. Lõpuks lisage vajadusel aktsentvalgustid kohtadesse, mida soovite esile tõsta (taimed, pildid ja muud sisekujunduselemendid). Valgustite valikul tuleb jälgida, et oleks kasutusel energiasäästlik LED tehnoloogia, ning üldlevinud, lihtsasti vahetatavad valgusallikad. Katuseaken on küll hea viis tuua naturaalset valgust tuppa aga see ei ole väga soovitatav, sest just katus on kõige paremini soojustatud osa majast ja mitte ükski aken ei suuda tagada sellist soojapidavust. Valgusteid planeerides on mõistlik paigaldada nutikodulahendused, mis võimaldavad valgusteid juhtida eemalt ja seadistada reegleid. Näiteks kodunt väljudes ühe liigutusega kõik valgustid välja lülitada või välivalgustusele seada päikeseloojangu ja -tõusul baseeruvad reeglid.

Elektroonika

Uue kodu ostja soetab reeglina ka kogu uue koduelektroonika. Seadmeid valides tuleks jälgida energiamärgiseid, mille abil näeb nii aastast elektritarbimist kui ka veetarbimist, müra ja muid aspekte. Alates märtsist 2021 on energiamärgistel uus skaala. Varajasemalt väljastatud A+++ vastab uue skaala järgi klassile C ja uue skaala järgi A klassi pole võimalik veel saavutada.

Ka kodumasinate puhul mängib olulist rolli seadme suurus. Enne valiku tegemist tuleb kaaluda põhjalikult vajadusi ja langetada õige otsus. Näiteks ei ole mõtet osta väiksem 40cm laiune nõudepesumasin kui tulemus on see, et peab kolm tsüklit päevas pesema.

Elektrikulu on võimalik säästa järgides ka neid põhimõtteid:

  • Induktsioon pliidiplaat on 12% efektiivsem kui keraamiline ja 30% efektiivsem kui gaasipliit. Lisaks soojeneb see ülesse kordades kiiremini kui keraamiline elektripliit.
  • Pesu kuivatamine nööril/restil säästab nii elektrikuludelt kui aitab tagada talvisel perioodil paremat õhuniiskust. Kõrge tsentrifuugiga masin kuivatab riided ka pesurežiimil küllaltki kuivaks.
  • Mikrolaineahi tarbib märkimisväärselt vähem energiat ja soojendab toidu ülesse oluliselt kiiremini kui praeahi.

Päikesepaneelid

Olgugi, et päikesepaneelid ei vähenda otseselt elektrienergia tarbimist, on nende paigaldamise abil võimalik investeerida tulevikku. Nimelt on tänapäevaste tehnoloogiate ja hindadega võimalik kulu teenida tagasi 10.-15. aastaga. Lisaks on päikesepaneelide kasutajad oluliselt teadlikumad oma elektritarbimisest ja suudavad seeläbi paremini teha ka muid otsuseid, mis tarbimist vähendavad. Päiksepaneele on võimalik paigaldada nii katusekatte materjali peale kui ka katusekattena (Roofit.solar ja Solarstone). Uue maja ehitajal on oluliselt rohkem võimalusi planeerida oma maja katusekallet, asetust ja paneelide kogust, et saavutada maksimaalselt hea efekt.

Kui uue maja ehitus ei ole lähiajal kavas, siis on võimalik ka neid näpunäiteid ja käitumisharjumusi järgides elektrikulusid vähendada.

1. Lülita välja üleliigne valgustus

Lülitades välja kaks 100-watist pirni kaheks tunniks päevas on võimalik kokku hoida 15€ aastas. Kõige mõistlikum on kõik pirnid vahetada välja LED-
pirnide vastu.

2. Kasuta naturaalset valgust

Lõunapoolne aknaava suudab päevasel ajal valgustada 20-100 korda avast suuremat ala.

3. Kasuta töövalgusteid

Lülita töö ajaks laevalgustid ja muu ruumivalgustus välja. Kasuta selle asemel laualampi või töötasapinna valgustust.

4. Aknakatted

Aknakatteid targalt kasutades on võimalik vähendada nii küttevajadust külmade ilmadega kui ka jahutusvajadust kuumade ilmadega. Mõistlik on talvel hoida päevasel ajal lõuna ja läänepoolsed aknakatted avatuna ning päikese loojudes kinni katta. Selliselt on tagatud päikse maksimaalne küttetegur ja öisel ajal täiendav soojapidavus.

5. Pesudistsipliin

Lühemad pesuajad dušši all, pesu ajal vee mõistlik kasutus, habet ajades ja hambaid pestes vee kinni panemine võivad aasta lõikes säästa 100€ ja enam. Dušši ja kraanide düüsid on mõistlik välja vahetada vett säästvate tehnoloogiatega, mis tagavad sama surve oluliselt väiksema vee kogusega.

6. Ruumide temperatuur

Soovituslik ruumide temperatuur võiks olla vahemikus 20°-22°C. Magamistubades eelistatakse ka jahedamat 18°C. Paljud on harjunud aga toas hoidma 24 ja enam soojakraadi. Vaid 2 kraadi ruumide temperatuuri vähendades hoiab kokku umbes 5% energiakulu.

7. Mitte kasutuses seadmed

Mõistlik on seinast välja tõmmata seadmed ja akulaadijad, mida igapäevaselt ei kasutata. Seadmete ootel oleku energiatarbimine võib hõivata koguni 10% kogu majapidamise elektriarvest. Kui koduses majapidamises on kasutusel enam kui üks külmkapp, siis tuleb selle vajadust objektiivselt hinnata. Aasta lõikes ulatub vanema generatsiooni külmkapi energiakulu kümnetesse eurodesse, mis võib kokkuvõttes olla kulukam kui külmutuses olevad hoidised. Isegi hooajapõhine kasutus on siinkohal mõistlikum kui aastaringselt masinat töös hoida.

8. Pesu pesemine

Pesu on mõistlik pesta nädalavahetustel (reeglina soodsamad hinnad) ja järgida enne masina kasutamist elektri börsihinda. Masin võiks iga pesu ajal olla vähemalt ¾ täituvusega, et suurendada tööefektiivsust ja vähendada pesukordade arvu. Pesu kuivatamine restil võib säästa aastas koguni 65€ ja aitab ühtlasi tagada külmade ilmadega parema õhuniiskuse.

Soovitused komplekteeris Oskar Stern, Akso-Haus ärikliendi müügijuht

Kasutatud viited:

https://www.bchydro.com/powersmart/residential/tips-technologies/everyday-electricity-saving-tips.html

https://zeroenergyproject.org/build/twelve-steps-affordable-zero-energy-home-construction-design/

https://www.nordpoolgroup.com/

https://www.err.ee/1608331703/elektri-hind-jaab-korgeks-veel-kauaks

https://rohe.geenius.ee/rubriik/pikk-lugu/spetsialist-teeb-puust-ja-punaseks-energiatohusus-ei-tahenda-ainult-vaikest-kuttearvet/

Kõik artiklid